Tylko kobieta zrozumie, z czym wiąże się comiesięczne przechodzenie miesiączki. Nie trzeba opisywać bólu, jaki towarzyszy kobiecie w „te dni”. Jedne są na niego narażone bardziej, drugie mniej, a odczuwalne cierpienie zależy między innymi od indywidualnej tolerancji na ból. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposób, by bolesną menstruację dało się znieść i przetrwać bez połykania tabletek przeciwbólowych.

Po pierwsze: ciepło!

Ta banalna porada potrafi zdziałać cuda. Wielu lekarzy ginekologów szczególnie poleca, by w czasie okresu nie wyziębiać swojego organizmu, a wręcz przeciwnie- dodatkowo nagrzewać bolesne miejsca. Poleca się okładanie termoforami, czy przykładanie ogrzanych ręczników lub ścierek. Pomóc może także gorąca kąpiel, która rozluźni mięśnie i pozwoli Ci przetrwać ten bolesny czas. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i nie zmienić temperatury ciała zbyt gwałtownie. To również nie jest zalecane przez lekarzy specjalistów.

Jedz zdrowo i żyj zdrowo

Niewiele osób wie, że moda na zdrowy styl życia może pomóc także organizmowi kobiety w przetrwaniu bolesnego miesiączkowania. Najważniejsze są dieta i aktywność fizyczna. Jeśli pijesz dużo kawy lub alkoholu to Twoje ciało jest szczególnie wrażliwe na skurcze, występujące podczas okresu. Zdecydowanie lepiej działa na nas zdrowe jedzenie, które daje pozytywne skutki także w „te dni”. Podobnie jest z aktywnością fizyczną- zdrowe i wysportowane ciało lepiej radzi sobie z wysiłkiem, a także jest bardziej odporne na ból. Wystarczy kilka dni ćwiczeń w tygodniu (niekoniecznie podczas okresu!), byś przekonała się, że menstruację da się przetrwać bez przyjmowania tabletek.